Jeden z najważniejszych tematów: jak przygotować się do startu w Maratonach MTB, Bike Maratonie i w innych zawodach kolarskich dla amatorów. Często wspominam o tym tutaj, czyli na mojej stronie o treningu kolarskim, dokładnie na tej stronie, którą teraz czytasz. Bo moja strona – ta strona, na której właśnie jesteś – „Trening kolarski” – jest właśnie o tym – jak przygotować się do startu w Maratonach MTB, w Bike Maratonie oraz w innych zawodach, czyli w popularnych zawodach kolarskich dla amatorów. Są to uwagi i informacje pochodzące z mojego doświadczenia jako zawodnika, a także z teorii treningu kolarskiego, a potem praktyki treningu – bo od czterech lat jestem Trenerem Klasy Drugiej Kolarstwa i prowadzę zawodników, czyli przygotowuję ich do startu w zawodach.
Ta strona, ta którą właśnie czytasz, czyli „Trening kolarski”, jest adresowana do kolarzy amatorów, to znaczy do wszystkich rowerzystów, którzy w różnym wieku, z różnych powodów odkrywają kolarstwo jako sport, hobby i pasję, i staje się ono ich głównym zainteresowaniem. Zaczynają o kolarstwie czytać, dowiadywać się, zaczynają się interesować kolarstwem jako sportem dla siebie i postanawiają poprawiać swoje wyniki w jeździe na rowerze. I ta strona jest właśnie dla nich.
Jak poprawić swojej wyniki – przez trening
Ta strona i artykuły na tej stronie mają być wprowadzeniem do kolarstwa, a przede wszystkim sposobem i możliwością spotkania ze mną, czyli trenerem kolarstwa oraz nawiązania ze mną współpracy. Dlaczego trenować z trenerem, czy nie można trenować samemu lub na podstawie Internetu? – Słyszę takie pytania. Wszystko można, ale nie przynosi to korzyści. Tak jak już wspomniałem, uwagi i informacje na tej stronie pochodzą z mojej wiedzy i doświadczenia i są sprawdzone w praktyce trenerskiej – przynoszą poprawę wyników i wpływają na wzrost osiągnięć w trenowanych obszarach kolarstwa. Wiem jak wygląda trening bez trenera – na podstawie książek, czasopism czy Internetu, i także wiem, jak wygląda trening z trenerem. Trener wie, co trzeba zrobić w konkretnym przypadku – konkretnego zawodnika oraz określonych przez niego celów.
Zaletą tej strony i tekstów na tej stronie oraz współpracy z mną jest moja praktyka i doświadczenie jako kolarza-amatora, a potem praktyka trenerska we współpracy z zawodnikami-amatorami. Moje kolarskie plany treningowe, a więc koncepcje, zostały sprawdzone przez kolejnych zawodników w praktyce, czyli w treningu kolarskim oraz w startach w zawodach. Zawodnicy odnotowali poprawę wyników i parametrów kolarskich. I wiem też, że trenując samodzielnie nie osiąga się takich postępów i rezultatów.
Nie jest miejsce, aby wyjaśniać dlaczego tak jest: dlaczego samodzielne trenowanie jest znacznie mniej korzystne niż trenowanie z trenerem. Zainteresowanym udzielam takich wyjaśnień. Podkreślę, że każdy kolarz-amator to inne warunki trenowania, a więc i prowadzenie i realizacja treningu. Jest to ogromna cześć naszego życia sportowego, a na lepszy wynik składa się bardzo wiele czynników. Wspomniałem tez o moim doświadczeniu w trenowaniu kolarstwa i w startach w zawodach – takie życie sportowe przeżyłem, mam dużo doświadczenia praktycznego – a to się przekłada na moją pracę z zawodnikiem – udzielam wskazówek, które znam nie tylko z własnej praktyki zawodnika-amatora, czyli w trenowaniu, ale także z coraz bogatszej praktyki w prowadzeniu treningu zawodnika.
Nie o wszystkim jestem w stanie tutaj napisać, bo przecież wiedza trenera kolarstwa to wiele lat doświadczeń, lata poświęcone poznawaniu i nauce teorii treningu, a następnie kolejne lata sprawdzania tej teorii w praktyce, czyli w pracy z zawodnikami. Ta strona jest określeniem i zasygnalizowaniem problemów (problemu kolarskiego), który pojawia się w treningu kolarza-amatora. Jest to przede wszystkim – jak już o tym pisałem – miejsce naszego spotkania w Internecie. W czasie współpracy pojawiają się różne kwestie, pytania i wtedy każde z tych zagadnień wyjaśniam, tłumaczę i przedstawiam rozwiązania. Pracuję indywidualnie z zawodnikiem, to znaczy określam plan treningowych indywidualny dla każdego z zawodnika osobno – na podstawie oczekiwań, możliwości i celów. Bo każdy zawodnik, to osoba, która ma określone cele i możliwości i do tych indywidualnych uwarunkowań jest układany plan treningowy.
Kolarski plan treningowy dla wszystkich i dla każdego celu
Zacznijmy od tego, że tworzę plan treningowy dla wszystkich i dla każdego celu – co oznacza, że plan zależy od indywidualnego zawodnika oraz od jego celów. Nie ma jednego planu, według którego mogą trenować wszyscy i pod każdy cel. Plan jest indywidualny, bo zawodnik i jego cel jest indywidualny. Jako trener obserwując trening mojego zawodnika określam, jakie elementy należy podkreślić i na jakie elementy należy zwrócić w treningu uwagę.
Kolejna sprawa: podejmuję się współpracy z każdym zawodnikiem – czyli amatorem – miłośnikiem, pasjonatem kolarstwa, który chce poprawić swoją jazdę – wyniki – na rowerze. Ponieważ wiem, ile może dać współpraca z trenerem, jak bardzo może poprawić jakość naszego kolarstwa. Bo w treningu – chodzi o poprawę poprawę wyników.
Ponieważ kolarstwo to różnorodne dyscypliny i wyzwania, a więc różne cele treningowe, dlatego też plany treningowe są tak różne. Każdy zawodnik ma inne cele. Jeden chce startować na krótkich dystansach i poprawić swojej wyniki, a inny przymierza się do wielodniowych maratonów, albo chce wyruszyć w wielodniową wyprawę na rowerze. Dlatego podejmuję się różnych zadań, bo bardzo cenię sobie kolarzy-amatorów, a więc tych pasjonatów, którzy po wykonaniu swoich obowiązków zawodowych wsiadają na rower i realizują trening. Znam te sytuacje i dlatego tym bardziej doceniam. Każde wyzwanie – zadanie kolarskie – mnie cieszy i podejmuję się współpracy.
Już to wspomniałem – cenię kolarzy-amatorów, bo mam za sobą wiele lat treningu jako amator i wiele lat startów w zawodach dla amatorów. Dlatego znam najlepiej tę specyfikę tego treningu i tych zawodów. To jest zupełnie inne kolarstwo. W kolarstwie amatorów trzeba pogodzić życie zawodowe z życiem prywatnym i z treningiem. A to są trzy różne światy. Czyli że po pracy trzeba zrobić trening. Ale trening nie jest główną częścią dnia, choć dla nas to właśnie on – ten trening – najczęściej nim jest. Ale przecież kolarstwo nie jest naszym źródłem utrzymania. Dlatego tez cenię wszystkich, którzy się podejmują takiego treningu i go realizują.
Co daje trening i współpraca z trenerem
Dobrze zrobiony trening poprawia nasze parametry kolarskie – każde. Oczywiście nie jeden trening, ale zaplanowany i zrealizowany cykl treningów, czyli kilka tygodni zaplanowanego w logiczny sposób treningu kolarskiego. Jest to ciąg wynikających z siebie jednostek i zadań treningowych. Bo jeden trening – a więc jedno wyjście na rower – nie zrobi z trenującego natychmiast, w tym jednym dniu, po tym jednym treningu lepszego zawodnika. A więc błędem jest myślenie – zrobię jeden trening i poprawię swój wynik w następnym Bike Maratonie.
Wiadomo, każda jazda ma znacznie, ale nie na poprawę wyniku. Działają jedynie treningi poukładane w cyklu, a więc w pewnym następstwie. I po to jest potrzebny trener – to osoba, która wie, jak te treningi zaplanować i je poukładać w zależności od indywidualnego (konkretnego) zawodnika, jego celów i jego możliwości. Gdyby tak nie było, nie byliby potrzebni trenerzy. Wystarczyłoby losowo coś wybrać i to zrobić. A tak nie jest.
Osoba trenera to według mnie jedna z najważniejszych części w treningu: bo to jest też bardzo konkretna wymiana informacji między zawodnikiem i trenerem oraz dyskusja nad rozwojem sportowym z konkretnym, realnie istniejącym człowiekiem, który ma wiedzę na ten temat, spostrzeżenia, wnioski, uwagi, rozwiązania i się tym wszystkim dzieli z zawodnikiem.
Plan przygotowany przez trenera to także konkretny człowiek (czyli trener), który ten plan przygotował i który może wyjaśnić, a przede wszystkim poprowadzić zawodnika w procesie treningowym. Bez poukładanego tego procesu rozwój kolarski – nie jest możliwy. Pracując z trenerem – konkretnym, osobistym, indywidualnym – można w jeden sezon zrobić więcej, można zrobić większy progres, niż trenując samemu przez wiele lat, a być może nawet nigdy. Być może nigdy zawodnik trenujący samodzielnie nie jest w stanie osiągnąć takich wyników jak z trenerem.
Jak się przygotować do startu
Do startów przygotowuję w ramach współpracy, czyli w ramach układania planu treningowego i udzielam wtedy też stosownych rad, wskazówek, podpowiadam rozwiązania techniczne. Są to konkretne rady związane z przygotowaniami, odżywianiem, taktyką, takie, które w tym momencie potrzebuje zawodnik. Są owocem mojego osobistego, kolarskiego doświadczenia, a wiec rozwiązaniami, które sprawdziły się w praktyce. Podobnie jak z treningiem.
Każdą jednostkę treningową, którą aplikuję moim zawodnikom, każdy cykl, każdy plan na cały okres przygotować, czyli na cały rok kolarski przetrenowałem, czyli sprawdziłem we własnej praktyce kolarskiej. Dlatego wiem, że nie są to treningi niemożliwe do zrealizowania. Podobnie jak z planami, które przygotowuję dla swoich zawodników. Moje metody i koncepcje treningowe sprawdziłem we współpracy z zawodnikami i przyniosły one efekt w postaci złotych medali i wygrania klasyfikacji generalnej.
Dużą rolę w procesie treningu – co naturalne, ale jak się czasami przekonuję chyba nie zawsze – odgrywa zawodnik. Bo to zawodnik trenuje, czyli realizuje (mój) plan. Bez tej realizacji, czyli rzetelnego trenowania, nie będzie wyników. Jeżeli zawodnik nie trenuje , i nie trenuje zgodnie z moim planem treningowym, wtedy nawet ja, jako trener, nie pomogę, i nadal nie będzie poprawy.
Więcej informacji udzielam telefonicznie: 506 157 484 oraz mailowo: treningkolarski@gmial. com
Piotr Zarzycki, trener klasy drugiej kolarstwa